fbpx
Všeobecné obchodní podmínky

Všeobecné obchodní podmínky

Všeobecné obchodní podmínky (dále jen VOP)je samostatný dokument, který je závazný pro všechny klienty dané společnosti se stejným produktem. V praxi to znamená, že například jiné VOP budou pro podnikatelský úvěr a jiné pro spotřebitelský.

Odkazem na VOP lze ve smlouvě nahradit některé podmínky, které by zbytečně prodlužovaly smlouvu. V některých případech jsou proto VOP velmi výhodné, např. u bankovních hypoték a úvěrů. Ovšem v nebankovních půjčkách toho lze poměrně lehce zneužít například změnou úrokové sazby v průběhu trvání úvěru apod. Je proto na místě, pokud úvěrové smlouvy obsahují VOP, si je nechat předložit, celé přečíst a hlavně všemu porozumět. Stejně tak je důležité věnovat zvláštní pozornost změně VOP, jestli musí se změnou souhlasit obě strany, nebo, zda stačí dlužníkovi oznámit změnu VOP.

V každém případě, pokud Vám před podpisem smlouvy poskytovatel, či zprostředkovatel odmítnou předložit VOP, nebo pokud jejich VOP má např. 60 stran, je na místě porozhlédnout se někde jinde. Pokud byste ovšem přesto chtěli smlouvu podepsat, je nezbytné úvěrovou dokumentaci, včetně VOP nechat prověřit právníkem. Právní služby nejsou tak drahé, jak se mnozí domnívají a zpravidla Vám mohou ušetřit spousty peněz, nebo dokonce zachránit střechu nad hlavou.

 

Tento článek neposkytuje radu podle ustanovení § 85 odst. 1 zákona č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru.

 

Požádat o půjčku