fbpx
Rozhodčí doložka

Rozhodčí doložka

Rozhodčí doložka je dokument, který se v našem případě váže k úvěrové smlouvě a v prvopočátku se může zdát jako neškodná. Opak je ovšem pravdou! Rozhodčí doložka přijde na řadu v momentě, kdy dlužník  jakýmkoli způsobem poruší smlouvu. Asi si nyní myslíte, že se Vás to netýká, že jste poctiví a nechystáte se smlouvu porušovat. Ne vždy za porušení smlouvy může dlužník. Může se stát cokoli. Budete v nemocnici, zpozdí se Vám výplata nebo třeba budete na dovolené a zaplatíte splátku o tři dny později. Už toto může být věřitelem bráno, za porušení smlouvy a nyní přijde na řadu rozhodčí doložka.

Pokud mezi věřitelem a dlužníkem vznikne spor, tedy například pozdě zaplacená splátka úvěru, neřeší tento spor soud, jak by tomu bylo v případě, kdy rozhodčí doložka sepsána není, ale rozhodce, který byl již předem stanoven v rozhodčí doložce. Pro věřitele je samozřejmě tento způsob řešení mnohem jednodušší, rychlejší a bezpečnější. Pokud by totiž spor řešil soud, musí si věřitel „obhájit“ své pokuty a úroky. Soud má pak pravomoc tyto úroky a pokuty věřiteli neuznat a vymáhanou částku ponížit. Rozhodce tuto pravomoc sice má také ale riziko, že takto učiní je velmi malé.

Pokud jste v minulosti již chybu udělali a rozhodčí doložku podepsali, neztrácejte hlavu, i tato situace se ještě dá řešit. Proti rozhodčímu nálezu lze podat odpor a spor přejde k soudu. Ovšem toto už je trochu složitější a není jednoduché se takto bránit. Nejlepší, co můžete v takovém případě dělat, je vzít si právníka a všechny kroky řešit s ním. Právní služby nejsou tak drahé, jak se mnozí domnívají a zpravidla Vám mohou ušetřit spousty peněz.

Tento článek neposkytuje radu podle ustanovení § 85 odst. 1 zákona č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru.

 

Požádat o půjčku